Zamek Książ

Z zewnątrz przepiękny! Idealne miejsce na filmy grozy. W środku niestety sama komercja, aż trudno poczuć klimat tego miejsca.

Wizyta w zamku Książ siedziała w mojej głowie od dawna, dlatego jadąc do Karpacza postanowiłem odwiedzić ten rozsławiony zamek, szczególnie po akcji ze złotym pociągiem. Pogoda na zwiedzanie była idealna! Z parkowaniem nie ma tam problemu. Samochód zostawiasz na jednym z wielkich pól, a pomieści się ich tam tysiące. Na drodze do zamku spotkasz wiele straganów. Ciężko przejść obok oscypków lub pajdy ze smalcem, a mają ją tam wyborną! Zamek prezentuje się świetnie.

IMG_3980

Ta część zamku wygląda niczym scenka z horroru. Gdybyś nagle zobaczył jakąś postać w oknie to ciarki na plecach murowane!

IMG_3987

Wokół zamku można spotkać przepiękne ogrody. Zamek jest położony na wysokim wzgórzu więc widok z niego jest przepiękny, szczególnie wiosną, kiedy wszystko jest zielone.

IMG_3992

Niesamowicie musiało to wyglądać, jak za dobrych czasów nie było w dolinie tylu drzew.

IMG_3995

Zamek z tej strony wygląda najpiękniej.

IMG_4025

Białej damy nie mogło zabraknąć.

IMG_4026

Tak jak wspominałem we wstępie, niestety w środku zamek budzi negatywne emocje. W wielu miejscach stoją stragany i przyćmiewają piękno i klimat zamku. Rozumiem jeszcze stoiska z pamiątkami, ale srebro, czy też zestawy do robienia świec to już, jak dla mnie przesada. Wszystko powinno być w jednym miejscu, a nie rozrzucone po całym zamku.

IMG_4048

W środku znajdowało się też wiele wystaw, jak drzewek bonsai.

IMG_4051

Czy też zbroi samurajów.

IMG_4052

Dodatkowo miałem pecha i trafiłem podczas mojej wizyty na wystawę kwiatów, która była prezentowana w całym zamku. Może niektórych to zachwyciło, jak dla mnie wszystkie pokoje wyglądały jak sale weselne lub pogrzebowe.

IMG_4068

Z okien zamku rozchodzi się piękny widok na dolinę.

IMG_4069

Widok na dziedziniec.

IMG_4070

Stare meble, stylowa tapeta, tak to powinno wyglądać, a nie jakieś kwiaty i stragany 🙂

IMG_4082

Na suficie widać bogate zdobienia, oj namęczył się tynkarz 🙂

IMG_4046

Kominków naliczyłem chyba z 10. Mniejsze lub większe, poniżej najpiękniejszy.

IMG_4088

A tutaj ciekawy obraz 🙂 „Lato: Syn marnotrawny wśród kurtyzan” – Stephan Kessler. Oj bawili się, bawili.

IMG_4100

Czy warto odwiedzić zamek? Oczywiście, że tak! Miejsce jest przepiękne, a zamek cudownie się prezentuje na tle doliny. Jeśli przejeżdżasz niedaleko Wałbrzycha to koniecznie odwiedź to miejsce.

Generalnie cały Dolny Śląsk to gratka dla amatorów zamków. Jest ich tam całe mnóstwo. Na pewno, któryś z nich Ci się spodoba.